Способи зберігання зерна в металевих силосах
Найефективнішим та найпростішим способом зберігання зерна є силоси. Виробники силосів для зберігання зерна в Україні створюють два типи конструкцій: вертикальний (металевий силос) та горизонтальний (в складах підлогового типу). Для зберігання зерна сухого типу (пшениця, овес) використовують вертикальні металеві силоси, а для зберігання насіння олійних культур – горизонтальні.
Процеси зберігання зерна
Для проєктування складів (силосів) важливо знати біологічні процеси зерна, які відбуваються з ними. Під час зберігання зерно в силосі дозріває, не залежно від того яким воно було зібрано. В період зберігання з зерна виділяється волога і якщо силос не буде достатньо провітрюватися, то зерно почне псуватися. Якщо зерно сухе, то фізіологічні процеси будуть відбуватися повільніше і воно буде зберігатися довше в металевому силосі. Під час проєктування металевих зерносховищ потрібно також враховувати фізичні властивості зерна – сипкість та тепломісткість.
Основні вимоги до металевих силосів
Металеві силоси є одними з найпопулярніших зерносховищ, як по вартості, так і по терміну спорудження. Українські та світові виробники силосів для зберігання зерна визначають основні вимоги до них. Зерносховище має бути:
1) сухим
2) чистим
3) недоступним для птахів, комах та гризунів
4) мати потужну вентиляцію
5) захищеним від атмосферних та ґрунтових вод.
В металевих силосах, зазвичай, зберігають зерно, вологість якого не перевищує 13%. Комплектація (конструкція, форма і розмір) металевого силосу має надавати вільний доступ до зерна для контролю над його станом. Внутрішні стінки силосу мають бути без тріщин та інших пошкоджень, в яких можуть перебувати гризуни та шкідники.
З чого виготовляють металеві силоси
Під час виготовлення та монтажу металевого силосу не потрібно встановлювати фундаментну плиту. Силоси виготовляють з оцинкованого матеріалу з конусним днищем. Металеві листи можуть бути гладкі, ребристі або профільовані. Стіна металевого силосу виготовлена з кілець, висота яких 1,5 і 3 м. Дані конструкції також обладнують вентиляційними установками з подачею повітря через труби.